Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / 2017 Yılında Sınavsız Geçiş Olacak Mı?

2017 Yılında Sınavsız Geçiş Olacak Mı?

Üniversite adaylarının bugünlerde en çok merak ettikleri konuların başında 2017 yılında sınavsız geçişin devam edip etmeyeceği. Bu yönde yapılan çalışmalar neler, kesin bilgi nedir? İşte detaylar…

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Sınavsız Geçiş Nedir?

Sınavsız Geçiş, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu mezunlarının okudukları alanların devamı niteliğini taşıyan ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmeleri işlemidir. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu öğrencileri mezuniyet yılı, okudukları okul türü (Anadolu Teknik, Teknik, Meslek), bağlı bulundukları Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) diğer bir ifade ile il içi il dışı önceliklerin ile birlikte Ortaöğretim Başarı Puanı dikkate alınarak sınav puanı gerekmeksizin (YGS puanı olmadan) alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programına yerleşiyordu.

Sınavsız Geçiş Kaldırıldı Mı?
Sınavsız geçiş uygulaması yıllardır tartışma konusu olmuş ve kaldırılması gündeme gelmişti. En son 2016 Mayıs ayında MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 26 maddesi ile  “sınavsız geçişin kaldırılması nedeniyle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının öğrenci kaybı yaşamaması, öğrencilerin teşvik edilmesi ve meslek yüksekokullarına daha yetkin öğrenci kazandırılması için ek puan verilmesi amacıyla” düzenleme yapıldı. 26. madde ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 45. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendi şöyle değiştirildi:
Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara bu maddenin (b) bendine göre hesaplanan ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilecek katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak puan eklenir.” 

2016’da Neden Uygulandı?
Bu düzenleme yapıldığında 2016 yılı ÖSYS başvuruları yapıldığından ve başvuru sırasında sadece sınavsız geçiş tercihinde bulunacak 70 bin civarında adayın bulunması nedeni ile mağduriyet yaşanmaması adına geçici bir madde ile Sınavsız Geçiş 2016 yılında da kısmen uygulanarak ön lisans programı kontenjanlarının bir kısmı sınavsız geçişe bir kısmı da YGS puanı ile yerleştirmeye ayrıldı.

2017’de Uygulama Nasıl Olacak?
Sonuç olarak sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmış ve 2016 yılında bir mağduriyet yaşanmaması için geçici bir madde ile uygulanmıştır. 2017 yılında kaldırılıp kaldırılmasıyla ilgili net bir resmi açıklama olmamakla birlikte, yukarıda ifade ettiğimiz düzenlemelerden hareketle sınavsız geçiş uygulamasının artık kalktığını 2017 ve sonrasında uygulanmayacağını söyleyebiliriz.

Meslek Liselilere Ek Puan Verilecek!
Sınavsız geçiş uygulamasının kalktığı ve yeni uygulamanın nasıl olacağına dair bilgilerin ise 2017 Ocak ayında açıklanacak olan 2017-OSYS Başvuru Kılavuzu’nda ayrıntılı şekilde yer almasını bekliyoruz. Yapılan düzenlemeler sınavsız geçişin kalkması ile birlikte Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına olan ilginin azalmasını engellemek için bu okullarda okuyan öğrencilerin alanları ile ilgili ön lisans tercihlerinde ek puan verilmesi yönünde çalışmaların yapıldığını da kapsamaktadır.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumu mezun ve öğrencilerinin alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans tercihlerinde 2017 yılından sonra nasıl bir uygulama yapılacağı, ek puan alınacaksa ek puanın hangi katsayı ile hesaplanacağına dair bilgiler de 2017 Ocak ayında açıklanacak olan 2017-OSYS Başvuru Kılavuzu’nda netlik kazanacaktır.

Özetle, sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmıştır ve 2017 yılı ve sonrasında uygulanmayacaktır. Uygulama yerine ek puan uygulaması getirilmesi beklenmektedir.

© Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman – Rehberlik Uzmanı
Eğitim/Sınav Koçu – Tercih Danışmanı
facebook.com/scagirantwitter.com/scagiran

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite için oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilerek ve yazar bilgilerine yer vermek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden ve yazar bilgilerine yer verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.