Home / HABERLER / Kariyer / 800 Marka 10 Bin Girişimci Arıyor!

800 Marka 10 Bin Girişimci Arıyor!

Girişimciliğin güvenli limanı olarak bilinen franchise sektörü katlanarak büyüyor. 2 yıl içinde yerli ve yabancı 800 oyuncunun yatırım hedefinde 10 bin girişimciyle buluşmak var.

Franchise sektörü az riskle çok kazanmayı hedefleyenlere yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. 2016’da 55 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı tahmin edilen sektörde 2017 perspektifi de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Buna göre sektör 10 bin yeni girişimciye daha kapılarını açacak. Zira araştırmalara göre 2017 sonuna kadar 800’den fazla yerli ve yabancı marka yeni bölgelere ve alanlara yatırım için düğmeye basmış durumda.

DÜŞÜK SERMAYELİ İŞLER

Son yıllarda özellikle büyük sermaye gerektirmeyen, yüksek kar marjlı franchise modelleri oldukça popüler. Özellikle yaz aylarına girerken düşük yatırımla iş kurmak daha kolay. Açık hava sahalarında küçük standlarla kurulacak farklı iş modelleri, girişimcinin bütçesini sarsmadığı gibi yüksek kar marjlarıyla yatırımın kısa zamanda geri dönüşünü sağlıyor. Özellikle son yıllarda alışveriş merkezi kültürünün yaygınlaşmasıyla değişen trendler beraberinde yeni iş sahaları da oluşturdu.

AVM’LER HALA GÖZDE

Türkiye’de franchising’in geldiği noktada son dönemde yatırım patlaması yaşanan AVM’lerin büyük önemi var. İçinde bulunduğumuz tabloyu anlamak için rakamlara bakmak yeterli. Çünkü Türkiye’de adeta franchise markası patlaması yaşanıyor. Türkiye franchise pazarının ulaştığı hacim, yıllık olarak 50 milyar dolar civarında. Bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 2 bin 500’ü bulurken, bunların yüzde 28’ini yabancı kökenli markalar oluşturuyor. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 60 bini geçmiş durumda.

FUARDA BULUŞACAKLAR

Sektör yakın zamanda önemli bir etkinliğe de hazırlanıyor. Franchise ve Markalı Bayilik sisteminin tüm oyuncularını tek bir çatı altında buluşturan ‘Bayim Olur musun?’ fuarı 13 Ekim’de başlıyor. Fuara, bu yıl yerli ve yabancı 400’ün üzerinde firma katılacak.

BEŞ KRİTİK NOKTA VAR

FranchIse sisteminin başarı sırrı, bazı seçimlerin doğru yapılmasında gizli. Bu kapsamda 5 önemli kriter öne çıkıyor. 1- Franchise almadan önce araştırılması gereken, öncelikle işin size uygun olup olmadığıdır. Kişisel yeteneklerinizin farkında olarak yatırıma karar verin.
2- İşin usulüne uygun olarak sayımlar, ölçümler, değerlendirmeler yapılmalı. Esasen yer seçimi de başlı başına bir uzmanlık alanı.
3- Yeni gelişen zincirlere dikkat edin. Yatırım yapacağınız markayı doğru seçin
4- Broşürlerde cazip laflar yer alsa bile, mevcut işletmecilerle konuşulmalı, başarı dereceleri ve firmanın geçmiş uygulamaları öğrenilmeli.
5- Franchise anlaşması genelde sert maddeler içerse ve pazarlık konusu edilmese bile, özel durumlarda bazı tavizler alınabiliyor. Ayrıca firmanın genel tutumu anlaşılmalı, tehlikeli olabilecek maddeler mutlaka avukatlara danışılmalı.

 

Kaynak: METİN CAN-Sabah

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.