Home / MOTİVASYON / Başarı Rehberi / Başarmak İçin Neyi Bekleriz?

Başarmak İçin Neyi Bekleriz?

Milyonlarca üniversite adayı, hayatının en zorlu yolculuğu için yeni bir adım atıyor. Kimileri YGS ve LYS hazırlıkları için çoktan düştü yollara… Kimileriyse “nasıl başlamalayım”, “tamam başlayacağım da nereden başlamalıyım” gibi sorularla boğuşuyor.

Hayalini kurduğumuz yarınlar için de zorlanırız yola çıkmaya. Her hedefin başlangıcında yaşanır; başlamanın zorluğu! Kimileri daha başlamadan bitirir hayalerini, kimileri de sürekli vakit kaybeder, geç girdiği yolda kaybolur. Çok azıysa düşüverir yollara, yol disiplinini koruyarak ve engeller karşısında geri dönmeyerek ulaşır hedeflerine.

Ertelemek, Sorunu Biriktirmektir!
Uzun ve zorlu yolun güçlüklerinden birisi de başlamaktır. Başlamanın zorluğu, çoğu zaman bizi ertelemeye yönlendirir. Oysa ki aslında hayallerimizi, dahası hayatımızı ertelediğimizi düşünmeyiz. Ertelemek sorunu çözmediği gibi biriktirir. Ertelediğimiz her gün biraz daha zorlaşır yapmak! Ertelemek önümüzdeki duvara bir tuğla daha döşemektir. Gelin ördüğümüz tuğlalar atlanmayacak yüksekliğe ulaşmadan hayallerimizden değil, ertelemekten vazgeçelim…

proverbial-wallBahane Değil, Çözüm Üretin!

Unutmayın ki; hedefe her şeyin tas tamam olmasını bekleyenler değil, yola çıkanlar varır!

Bazen de başlamak için her şeyin tas tamam olmasını bekleriz ve sürekli bahaneler üretiriz. Atalarımız “Göç yolda düzülür” diyerek yola çıkmanın önemine ne güzel de vurgu yapmış. Puşkin de “Atın dört ayağı vardır ama yine de tökezler” diyerek hiçbir şeyin dört dörtlük olamayacağına dikkat çekiyor. İnanın bahane bulmak dünyanın en kolay işidir. Bu yüzden bunu herkes yapar! Siz kolay kişi değilsiniz. Bahane değil, çözüm üretin! Bir şeylerin eksik olması başlamanıza engel değildir. Unutmayın ki; hedefe her şeyin tas tamam olmasını bekleyenler değil, yola çıkanlar varır!

univversite_ozlu_soz2xKimilerimiz de nereden başlayacağını bilemez. Belirsizlik insanın motivasyonunu kıran önemli etkenlerdendir. En sevdiğiniz dersin en kolay yerinden başlayın. Aslında nereden başlayacağınızın çok da önemi yok; yeter ki başlayın… Başladığınızda eksiklerinizi görecek ve gidereceksiniz zaten.

Yol, Yola Çıkarsanız Biter!
Artık ertelemeyi bırakalım, bırakın bazı şeyler eksik olsun. Hele bir başlayın, bir çıkın yola, görün bakın her şey nasıl da girecek yoluna… Eğer hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, yarın ya da sonraki gün değil, hemen şimdi başlayın. Yol, yola çıkarsanız biter! Ver her büyük sonuca bir küçük adımla başlanır…

Buradan üniversite adayı arkadaşlarımıza bir de müjde vermek istiyorum. Bugünlerde alanında uzman arkadaşlarımızla yeni bir heyecanın içerisindeyiz. Sizlere daha fazla destek olmak için bir proje geliştiriyoruz. Ünivversite projemizle sizlere daha yakın olmayı hedefliyoruz. Size yol göstermek değil, sizinle birlikte sizin yolunuzda yürümek istiyoruz. Facebook, twitter ve univversite.com portalımızla bizi mutlaka takipte kalın. Biz ihtiyaç duyduğunuz anda yanınızda olacağız.

© Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman – Rehberlik Uzmanı
Eğitim/Sınav Koçu – Tercih Danışmanı
facebook.com/scagirantwitter.com/scagiran

© Bu içerik Ünivversite için oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilerek ve yazar bilgilerine yer vermek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden ve yazar bilgilerine yer verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Yorum

  1. Hocam yüreğinize sağlık.
    Çok yerinde tespitler, anlamlı tavsiyeler, yüreklendirici cümleler…
    İnşallah gençlerimize faydalı olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.