Home / HABERLER / Özel Haber / Hemşirelik ve Ebelik Programlarının Puan Türü Değişiyor!

Hemşirelik ve Ebelik Programlarının Puan Türü Değişiyor!

Meslek lisesi öğrencilerinin alanları ile ilgili lisans puanları tercihinde ek puan uygulamasının kaldırılması ardından Hemşirelik ve Ebelik programlarının puan türleri değişmeye devam ediyor.

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Sağlık Yüksekokulları Kapanıyor, Sağlık Bilimleri Fakülteleri Açılıyor

Ek puan uygulamasının kaldırılması ile birlikte Sağlık Yüksekokulları kapatılarak yerlerine Sağlık Bilimleri Fakültesi açılmaya başlanmış ve Sağlık Yüksekokulu bünyesindeki Hemşirelik ve Ebelik programı kontenjanları da yeni açılan Sağlık Bilimleri Fakültelerine aktarılmaya başlanmıştı. Geçen yıl tercih döneminde birçok Hemşirelik ve Ebelik programı Yüksekokuldan Fakültelere aktarılmış dolayısı ile YGS2 Hemşirelik ve Ebelik kontenjanları azalarak MF3 Hemşirelik ve Ebelik kontenjanlarında artış yaşanmıştı. Sağlık Yüksekokullarına bağlı Hemşirelik ve Ebelik programları YGS2 puan türünden öğrenci alırken, Fakülte bünyesindeki Hemşirelik ve Ebelik programları MF3 puan türünden öğrenci alıyor.

YGS2 Puan Türlü Hemşirelik ve Ebelik Kontenjanları MF3’e Kayıyor
12 Ocak 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Düzce Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ile Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Yüksekokulu kapatılarak Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu. Böylece bu üniversitelerin Hemşirelik ve Ebelik kontenjanları da Yüksekokuldan Fakülteye aktarılarak puan türleri de YGS2’den MF3’e dönüşmüş oldu. 

Geçen yıl Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Yüksekokulu’nda YGS2 puan türü ile öğrenci alan 100 Hemşirelik, 60 da Ebelik kontenjanı yer alıyordu. Düzce Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu’nda ise YGS2 puan türü ile öğrenci alan 170 Hemşirelik kontenjanı yer alıyordu. Bu yıl bu kontenjanlar yeni kurulan fakültelere aktarıldığından artık MF3 puan türünden öğrenci alacak. Böylece MF3 Hemşirelik kontenjanı 270, Ebelik kontenjanı ise 60 kişi artmış oldu.

Yüksekokulların kapatılarak yerlerine Fakülte açılması uygulamalarının tercih döneminde ve önümüzdeki yıllarda da devam etmesi, başka bir ifade ile YGS2 Hemşirelik, Ebelik kontenjanlarının MF3’e kaymaya devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

4 comments

  1. Peki hepsimi mf3 olcak sağlık meslek liseleri nasıl gitcek

  2. Bu sene hangi üniversitelerin değişir? Bilgisi olan var mı?

  3. Türkiye tarihin en rezil egitim sistemini yaşıyor meslek liselilere ne sınavsız geçis var ne de ek puan üstelikte okulda fizik kimya biyolji ve matematik dersleri görmüyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.