Home / UZMANA SOR / Tercih Danışmanlığı / Beden Eğitimi Öğretmenliği Hangi Puan Türünden Öğrenci Alacak?

Beden Eğitimi Öğretmenliği Hangi Puan Türünden Öğrenci Alacak?

  • Soru: Beden Eğitimi Öğretmenliği 2017’de ÖSYM ile mi alacak?
  • Soran: Furkan
  • YANIT: Furkan Merhaba,
 Bütün yükseköğretim programlarına yerleşmek için ÖSYS’ye başvurmak gerekir. Yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de ÖSYS’ye başvurmak ve YGS sınavına girerek 150 puan barajına ulaşmış olmak gerekir. 

Bu bilgilerden hareketle sorunun, “2017 yılında Beden Eğitimi Öğretmenliği programına yerleşmek için üniversitelerin yaptığı yetenek sınavı ile değil de ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS puanları mı girilecek?” şeklinde olduğunu tahmin ediyorum.

Beden Eğitimi Öğretmenliği programları iki şekilde öğrenci almaktadır. Birinci ve en yaygın olan sistem yetenek sınavları ile BESYO’ya (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) girmek. Bu sistemle öğrenciler üniversiteler tarafından yapılan yetenek sınavına alınırlar. Yetenek sınavlarına başvuru yapabilmek için YGS’den en az 150 puan almak gerekir. Bu sistem 2017 yılında da aynen devam edecektir.

İkinci sistem ise diğer yükseköğretim programları gibi yetenek sınavı olmaksızın YGS-LYS puanları ile ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmedir. Bu şekilde sınav puanı ile merkezi yerleştirme yapılan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programı ise şimdilik sadece Kocaeli Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Bu program da daha önce YGS6 puan türü ile öğrenci alıyordu. Fakat 2017 yılında bütün öğretmenlik programları LYS puan türüne aktarıldığı için Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programı 2017 ve sonrasında TM2 puan türü ile öğrenci alacaktır.

Başarı dileklerimle asla vazgeçme 3 şeyden;
Sevmekten, Gülümsemekten ve de Hedeflerinden…
_________________________________________

Facebook Sayfamıza Üye Olmayı Unutmayın;

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

Uzmanlarımıza ÖSYS Sınav Sistemi (YGS-LYS), Verimli Çalışma, Stres, Meslekler, Kariyer ve Tercihlerle İlgili Konularda Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız…

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Yorum

  1. okul önce,beden eğitimi ve özel eğitim öğretmenlikleri bu sene hangi alandan tercih yapılabilmekte?? ve bu öğretmenliklerin kaç bin sıralama ile alacağı belli mi belli değilse tahmini olarak kaç binle alırlar?????

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.