Home / UZMANA SOR / Sınav Koçluğu / BESYO Okumak İçin LYS1’e Mi Girmeliyiz?

BESYO Okumak İçin LYS1’e Mi Girmeliyiz?

  • Soru: BESYO okumak için LYS1 e girmek zorunda mıyız artık?
  • Soran: Kübra
  • YANIT: Kübra Merhaba,
 Beden Eğitimi Öğretmenliği programları iki şekilde öğrenci almaktadır. Birinci ve en yaygın olan sistem yetenek sınavları ile BESYO’ya (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) girmek. Bu sistemle öğrenciler üniversiteler tarafından yapılan yetenek sınavına alınırlar. Yetenek sınavlarına başvuru yapabilmek için YGS’den en az 150 puan almak gerekir. Bu sistem 2017 yılında da aynen devam edecektir.

İkinci sistem ise diğer yükseköğretim programları gibi yetenek sınavı olmaksızın YGS-LYS puanları ile ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmedir. Bu şekilde sınav puanı ile merkezi yerleştirme yapılan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programı ise şimdilik sadece Kocaeli Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Bu program da daha önce YGS6 puan türü ile öğrenci alıyordu. Fakat 2017 yılında bütün öğretmenlik programları LYS puan türüne aktarıldığı için Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programı 2017 ve sonrasında TM2 puan türü ile öğrenci alacaktır. 

Özetle Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programına yerleşmek isteyen adaylar, öncelikle YGS’den 180 puan barajını aşarak LYS’ye girme hakkı elde etmeli ve LYS’de de TM2 puanlarının hesaplanması için LYS1 ve LYS3 oturumlarına girmelidirler. Fakat üniversiteler tarafından yapılan yetenek sınavları ile BESYO’lara yerleşmek isteyen adayların YGS’ye girmeleri ve yetenek sınavlarına başvurabilmek için en az 150 puan almaları gerekmektedir.

Başarı dileklerimle asla vazgeçme 3 şeyden;
Sevmekten, Gülümsemekten ve de Hedeflerinden…
_________________________________________

Facebook Sayfamıza Üye Olmayı Unutmayın;

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

Uzmanlarımıza ÖSYS Sınav Sistemi (YGS-LYS), Verimli Çalışma, Stres, Meslekler, Kariyer ve Tercihlerle İlgili Konularda Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız…

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.