Home / UZMANA SOR / Sınav Koçluğu / LYS Matematik Testinde Geometri Soru Sayısı Azaltılır Mı?

LYS Matematik Testinde Geometri Soru Sayısı Azaltılır Mı?

  • Soru: Sizce YGS’deki geometri soru sayısı artıp LYS’deki geometri soru sayısı azaltılır mı, yoksa aynı mı kalır? Aynı kalırsa geometrinin etkisi çok artmış olacak bu da dengeleri alt üst edecek. Zaman bakımından çok geç bir açıklama olmadı mı sizce? Öğrencilerin çoğu buna hazır değildi. Özellikle EA öğrencileri geometriyi ikinci plana atıyorlardı!
    Saygılar.
  • Soran: Umut İ.
  • YANIT: Umut Merhaba,
 Haklısın LYS geometri sorularının eski sisteme nazaran ağırlığı arttı. Bu hem sayısalcı hem de eşit ağırlık öğrencileri için önemli bir gelişme. Fakat YGS veya LYS’de geometri soru sayılarında anlamlı bir değişiklik beklemiyorum. ÖSYM de 2017-ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda bu yönde bir değişikliğe işaret etmedi.

Evet bu hiç gündeme gelmemiş bir değişiklikti. Bu yönüyle adayların beklemediği bir gelişme oldu. Fakat telafi edilebilirliği düşünüldüğünde çok da geç kalındığı söylenemez. Geçmiş yıllarda sınavsız geçiş kontenjanlarının azaltıldığının tercihlerden birkaç gün önce ve lisans tercihlerinde ek puan uygulamasının kaldırıldığının tercihlerden birkaç ay önce açıklandığını düşündüğümüzde bu değişikliğin ocak ayında ilan edilmesi rahmet okutturacak türden!

Bu tür değişikliklerde göz ardı edilmemesi gereken yaklaşım, değişikliğin bütün adaylar için geçerli olduğudur. Bununla birlikte değişiklikleri iyi analiz ederek çalışma süreci ve sınav anında geliştirilecek stratejiler fark oluşturmanıza büyük katkılar sağlayabilir.

Hayırlısının olması temennilerimle asla vazgeçme 3 şeyden;
Sevmekten, Gülümsemekten ve de Hedeflerinden…
_________________________________________

Facebook Sayfamıza Üye Olmayı Unutmayın;

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

Uzmanlarımıza ÖSYS Sınav Sistemi (YGS-LYS), Verimli Çalışma, Stres, Meslekler, Kariyer ve Tercihlerle İlgili Konularda Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız…

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.