Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / Meslek Liseliye Verilecek Ek Puanın Katsayısı Belli Oldu

Meslek Liseliye Verilecek Ek Puanın Katsayısı Belli Oldu

Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin (Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri) okudukları alanla ilgili ön lisans programına sınavsız geçişi kaldırılmış ve yerine ek puan uygulamasına geçilmişti. YÖK ek puan uygulamasındaki katsayıyı açıkladı.

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Ünivversite.com aylar öncesinde sınavsız geçişin kaldırıldığını ve yerine ek puan getirildiğini yazarak üniversite adaylarını uyarmıştı. 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde uygulanan sınavsız geçiş kaldırılarak ek puan uygulamasına geçildi.

Meslek Lisesi 30 Puan Fark Atacak!
Yeni uygulamada mesleki bir program okuyan meslek lisesi öğrencisi alanı ile ilgili iki yıllık ön lisans programına sınavsız geçiş yapamayacak fakat sınavsız geçiş yapabildiği alanı ile ilgili iki yıllık ön lisans programı tercihlerinde ek puan alacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ek puanın hesaplanmasında kullanılacak katsayıyı 0,06 olarak belirledi. Buna göre meslek lisesi mezunları alanları ile ilgili tercihlerinde ortaöğretim başarı puanlarına göre en az 15, en çok 30 puan elde edecek. Konuyu bir örnekle inceleyelim; 

Örneğin Hemşirelik okuyan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi alanı ile ilgili Anestezi ön lisans programını tercih edecek. Öğrencinin diploma notu 80 olsun. Diploma notunun (Ortaöğretim bitirme notu) yani 80’in 5 ile çarpılması ile adayın Ortaöğretim Başarı Puanı 80×5=400 olarak bulunur. Ortaöğretim Başarı Puanı yani 400’ün ek puan katsayısı yani 0,06 ile çarpılması sonucu adayın alacağı ek puan elde edilecek. Örneğimizdeki aday, 24 puan ek puan elde edecek ve bu ek puanın eklenmesi ile ek puanlı yerleştirme puanı oluşacak.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.