Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / Meslek ve Kariyer Planınızda Bunlar da Olsun!

Meslek ve Kariyer Planınızda Bunlar da Olsun!

Birkaç gün önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, gazeteci ve yazarlarla bir buluşma  gerçekleştirerek Türkiye’nin yüksek öğretimi ve YÖK’ün planladığı projelerden bahsetti. YÖK Başkanı Saraç’ın açıklamaları ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kariyer planlaması yapan gençlerimiz için önemli ipuçları ve fırsatlar içeriyor.

YÖK her yıl yaklaşık bin öğrencinin master ve doktora eğitimini karşılıyor. YÖK Başkanı Saraç bu rakamı 2 bine çıkaracaklarını belirtiyor. Her bir öğrencinin master ve doktora maliyetinin yaklaşık 200 bin doları bulduğu düşünülürse bu gençlerimiz için çok ciddi bir fırsat.

İşin kariyer planlaması açısından önemi ise YÖK’ün master ve doktora eğitimini karşılayacağı öğrencileri hangi alanlardan belirleyeceği ve hangi alanlarda eğitim aldıracağı…

bulut_teknolojileri Saraç, YÖK’ün master ve doktora eğitimini karşılayacağı alanları bulut teknolojileri, hücre mühendisliği, robot ve akıllı sistemler, gıda teknolojileri, havacılık ve uzay eğitimi, savunma teknolojisi, enerji teknolojileri, nano teknoloji, özel eğitim ve uluslararası hukuk olarak ifade ediyor.

Mühendisliğin öne çıktığı alanlar arasında hukuk ve eğitimden de alanlar olduğunu görüyoruz.

robotik_teknoloji

Bu bilgiler çerçevesinde özellikle üniversite ve lise gençlerimize düşen, ilgi, yetenek, kabiliyet ve akademik yeterliklerini de dikkate alarak kariyer planlamalarını şekillendirmek.

Unutulmamalıdır ki, meslek seçimi bugünü düşünerek değil, yarını öngörerek yapılırsa daha anlamlı olacaktır.

© Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman – Rehberlik Uzmanı
Eğitim/Sınav Koçu – Tercih Danışmanı
Milliyet.com.tr Eğitim Yazarı
facebook.com/scagirantwitter.com/scagiran

© Bu içerik Ünivversite için oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilerek ve yazar bilgilerine yer vermek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden ve yazar bilgilerine yer verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Yorum

  1. Ts 1 e alinan okul oncesi basari sirasi kac ile kac bin olur 400 bindeyim cekebilirmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.