Home / HABERLER / Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur? İş Güvenliği Uzmanı olmak için neler yapmak gerekir? İşte detaylar;

Ünivversite İçerik Geliştirme Merkezi – Univversite.com

6331 sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş yerlerine işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirilmesi Türkiye’de yeni bir istihdam alanı oluşturdu. 2012 yılında yayınlanan ilgili kanun,  “İş Güvenliği Uzmanı” olma sürecini de düzenliyor.

İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için öncelikle iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak gerekiyor. 220 saatten az olmaması gereken bu eğitimleri ise her isteyen alamıyor. Kanuna göre bu eğitimler ancak mühendis, mimar veya teknik elemanlara verilebiliyor. Teknik eleman tanımı ile Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları kastediliyor.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Alabilecek Mühendislik, Mimarlık ve Teknik Elaman Meslek Gruplarının Tamamı İçin Buraya TıklayarakKimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?” Başlıklı İçeriğimize Ulaşabilirsiniz…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları ile niversiteler veya özel eğitim şirketleri tarafından verilebilen İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimlerinin en az 180 saati teorik ve en az 40 saati de pratik olması gerekiyor. Teorik eğitimin 90 saati uzaktan eğitim yöntemi ile de gerçekleştirilebiliyor.

İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi alanların sonraki adımı ise ÖSYM tarafından yılda iki kez düzenlenen “İSG: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı”na girmek. Zira İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılmak İş Güvenliği Uzmanı olmak için yeterli değildir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ancak İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi alanlardan “İSG: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı”nda başarılı olanlara “İş güvenliği uzmanlığı belgesi” vermektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi alan adaylar, en son katıldıkları eğitim tarihinden itibaren 3 yıl içinde en fazla iki defa işyeri güvenliği uzmanlık sınavına katılabilir. Katıldığı iki sınavda da başarılı olamayan adaylar veya 3 yıl içinde sınava katılmayan adayların yeniden iş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarına katılmaları zorunlu tutuluyor. Aksi halde sınava sınava tekrar giremiyorlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı”nda 100 üzerinden en az 70 almak gerekiyor. Sınavda başarılı olan adaylara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “İş Güvenliği Uzmanlık Belgesi” verilir ve bu belgeyi alanlar İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışabiliyor.

Bakanlık tarafından alınan “İş Güvenliği Uzmanlık Belgesi”nin geçerlilik süresinin ise 5 yıl sonra yenileme eğitim programlarına katılmak suretiyle uzatılması gerekiyor. Belge geçerliliğinin uzatılması için tekrar sınava girmek gerekmemekte ve sadece yenileme eğitimini almak yeterli olmaktadır.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından orijinal olarak oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.