Home / HABERLER / Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

Liseden mezun olana dek bin saatten fazla İngilizce ders alan Türkler, İngilizce’yi en kötü konuşan ülkelerin vatandaşları arasında yer alıyor.

BAŞBAKAN Binali Yıldırım’ın yabancı dil seviyesinin yetersizliği ve 5. sınıfların dil ağırlıklı olacağını açıklamasının ardından “Türklerin İngilizce yeterlilikleri” de tartışılmaya başlandı. 

Liseden mezun olana dek bin saatten fazla İngilizce ders alan Türkler, İngilizce’yi en kötü konuşan ülkelerin vatandaşları arasında yer alıyor. 70 ülkenin sıralandığı dil yeterliliği araştırmasında Türkiye 50. sırada. Educaion First’ün (EF) geçen yıl 900 bin yetişkinle yaptığı araştırmaya göre, İngilizce’yi en iyi konuşanlar İsveçliler.

Bir önceki yıl 63 ülke arasında yaptığı araştırmada Türkiye 47. sırada yer almıştı. Peki nasıl oluyor da İngilizce’yi öğrenemiyoruz ya da öğretemiyoruz? Bu sorunun yanıtını British Council Türkiye ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) araştırdı; 12 ilde 48 devlet okulunda yaklaşık 21 bin öğrenci, öğretmen ve veli ile görüştü.

İngilizce öğrenmekte en büyük sorun, bu dersin iletişim dili olarak değil, tıpkı tarih, coğrafya dersi gibi işlenmesi, grammer ağırlıklı olması, konuların her yıl aynı şekilde tekrar edilmesi. Yani dersin yıllar içinde “eğlenceli” olmaktan çıkıp “sıkıcı” hale gelmesi. Araştırmaya göre; 5. sınıfta İngilizce dersini sevenlerin oranı yüzde 80 iken, bu oran 12. sınıfa geldiklerinde yüzde 37’ye geriliyor

İlköğretim öğrencilerinin yüzde 77’si öğretmenlerinin İngilizce seviyelerini yeterli bulurken, bu oran liseye geldiğinde yüzde 53’e düşüyor. Öğrenciler bu dili en iyi nasıl öğrenebilecekleri sorusuna, “İlgi alanlarımla örtüşmeli, daha iyi kitaplar olmalı” yanıtını veriyor

NE KADAR SÜREDE HANGİ DÜZEYDE ÖĞRENİLİR?

Dündar Uçar, günde 4-5 saat İngilizce çalışmaya ayrılırsa hangi seviyede bu dilin öğrenilebileceğini şöyle anlatıyor: Turistik bir gezide en temel ihtiyaçlarını karşılamak: 6 ay
Günlük yaşamında temel ihtiyaçlarını karşılamak: 12 ay
Teknik konularda mesleki çalışma ve ilişkilerini yürütmek: 18 ay.
Eğitimini İngilizce olarak sürdürmek: 30 ay.
Konferanslar vermek veya panelist olmak: 36 ay

UZMANLAR NE DİYOR?
EF Asya Pasifik Dil Okulları Akademik Müdürler Takımı Direktörü David Bish: “Sorunun nedenini müfredatta aramak gerek. Eğer İngilizce sadece dil bilgisi olarak öğretilmeye çalışılırsa başarısız olunuyor.”

Wall Street Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar: “50-60 kişilik sınıflarda öğrenci başına 1 dakika bile konuşma yani pratik şansı kalmıyor. Böyle bir ortamda lise bitene kadar İngilizce öğrenilmiyor.”

Kaynak: GAZETE HABERTÜRK

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.