Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / Öğretmenlik Tercihlerine Taban Başarı Sırası Şartı Getirildi

Öğretmenlik Tercihlerine Taban Başarı Sırası Şartı Getirildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Tıp, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik programlarından sonra öğretmenlik programlarına da taban başarı sırası belirledi. Belirlenen taban başarı sırasına ulaşamayan öğretmenlik tercih edemeyecek.

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, öğretmenlik programlarına 240 bin taban başarı sırası uygulaması getirildiğini açıkladı. Buna göre öğretmenlik programının öğrenci aldığı puan türünde 240 bin başarı sırasına ulaşamayan adaylar öğretmenlik tercihinde bulunamayacak.

YÖK Başkanı Saraç, “Türkçe öğretmenliğinin 506 bininci, sınıf öğretmenliğinin 607 bininci, rehberlik ve psikolojik danışmanlığın ise 627 bininci sıradan öğrenci aldığını” belirterek aralarında büyük sıralama farkı olan öğrencilerin aynı sınıf ortamında okuduklarına dikkat çekerek taban başarı sırası uygulamasının eğitim sürecini daha nitelikli hale getireceği mesajını verdi.

Aynı Bölüme Devlete 60 Bin Vakıfta 627 Bin İle Yerleşiliyordu!

Yeni uygulama ile 240 bin başarı sıralamasına ulaşamayan aday, vakıf üniversitelerinin ücretli kontenjanlarına da yerleşemeyecek. Öğretmenliklerin 240 bin başarı sırası gerisinden yerleşmeler genellikle vakıf üniversitelerin ücretli kontenjanlarına yapılıyordu. Örneğin geçen yıl rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünün devlet üniversitesi kontenjanlarına en düşük 60 bin 400 başarı sırası ile yerleştirme yapılmışken, aynı bölümün vakıf üniversitesi ücretli kontenjanlarına en düşük 627 bin başarı sırası ile yerleştirme yapılmıştı. Yeni uygulama ile 240 bin başarı sırasından daha düşük sıradaki adaylar rehberlik ve psikolojik danışmanlık ve diğer öğretmenlik bölümlerine yerleşemeyecek.

YGS Puanı İle Öğretmenlik Programlarına Yerleşilmeyecek!
Öğretmenlik programları ile ilgili önemli bir değişiklik de puan türlerinin değişmesi ile yapıldı. YGS puanları ile girilen öğretmenlik programları LYS puan trlerine kaydırıldı. Artık bütün öğretmen LYS puan türleri ile öğrenci alacak. Yani öğretmenlik isteyen bütün adaylar artık iki aşamalı sınavın ikisine de girecek.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.