Home / SINAVLAR / LYS Rehberi / ÖSYS Nedir?

ÖSYS Nedir?

ÖSYS nedir? Ne işe yarar? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir? ÖSYM, YGS, LYS ve üniversite adayları ile ne ilgisi vardır?

Ünivversite İçerik Geliştirme Merkezi – Univversite.com

ÖSYS, Türkiye’de yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminin kısaltılmışıdır, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), yükseköğretim programlarına yani üniversite bölümlerine alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmesi sürecinin adıdır.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), YGS ve LYS sınavları ile üniversite tercih ve yerleştirme sürecini de içine alan sistemin genel adıdır. Yükseköğretime Giriş Sınavı başvuru koşullarını, YGS ve LYS sınav kurallarını, tercih ve yerleştirme ilke ve kuralları ile ek yerleştirme koşullarının tamamını kapsar.

YÖK, ÖSYM ve ÖSYS kavramları genellikle birbirine karıştırılır ve ne ifade ettikleri tam olarak bilinmez, Hatta üniversite adayları YGS ve LYS sınavını bilir fakat YÖK, ÖSYM ve ÖSYS’nin bunlarla ilişkisini çoğu zaman gözden kaçırır. Ve bu kavramlar üniversite adaylarının kafasını karıştırır. Bu kavramları birbirine karıştırmadan özetle şöyle ifade edebiliriz;

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bütün yükseköğretim kurumlarından sorumlu üst kuruldur. Üniversitelerin bölüm, kontenjan gibi durumlarını ve üniversiteye giriş sistemin belirler.

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YÖK’ün belirlediği kararlar doğrultusunda üniversitelere yerleştirilecek öğrencilerin belirlenmesi için ölçme sınavlarını yapan (YGS ve LYS), değerlendiren ve yerleştirme süreçlerini yürüten kurumdur. ÖSYM, sadece üniversite öğrencilerinin seçme ve yerleştirme sürecini değil, devlet memurlarının seçilmesi yerleştirilmesi, yabancı dil seviye tespit sınavı, tıp doktoru ve diş hekimlerinin uzmanlık sınavları gibi Türkiye’de ölçme ve yerleştirme amacı ile yapılan bütün sınavları yaparak yerleştirme sürecini yürütür.

ÖSYM tarafından yürütülen yükseköğretime yani üniversitelere öğrenci seçme ve yerleştirme sürecine de genel olarak “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denir. YGS ve LYS bu sistem içerisinde yapılan sınavlardır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), üniversite adaylarının başvurularının alınması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) yapılması, Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) yapılması, yükseköğretim yani üniversite tercihlerinin alınması ve yükseköğretime yani üniversitelere yerleştirmelerin yapılması, boş kalan kontenjanlar için Ek Yerleştirme yapılması gibi konuların tamamını kapsar.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Univversite.com tarafından orjinal olarak hazırlanmıştır ve her hakkı saklıdır. Ancak “Univversite.com” şeklinde kaynak gösterilerek ve mutlaka “Univversite.com“a aktif link (bağlantı) verilmek suretiyle yayınlanabilir. Açıkça ve Aktif bağlantı/link verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.
Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, yayın tarihindeki en güncel resmi kaynaklar da incelenerek hazırlanmıştır. İçerikteki bilgiler ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir. Yanlış anlamalardan kaynaklanabilecek olumsuzluklardan ötürü Univversite.com sorumlu tutulamaz.

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.