Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / Staja Giden Lise Öğrencisine Maaş Ödenecek!

Staja Giden Lise Öğrencisine Maaş Ödenecek!

İstanbul Aydın Üniversitesinin 2016-2017 akademik yılı açılış programında konuşan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, mesleki eğitim ve çıraklık eğitimde yapılacak uygulamalar hakkında bilgi verdi. İşte detaylar…

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Yaptığı konuşmada “Mesleki ve teknik eğitimi memleket meselesi olarak görüyoruz. Eğitim, eğitim, eğitim ama meslek eğitimi…”  diyerek mesleki eğitimi vurgulayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ortaöğretimdeki oranı yüzde 44 olan meslek liselerinin oranını yüzde 60 çıkarmak istediklerini belirtti.

Öğrencilere Asgari Ücretin 3’te 1’i Kadar Staj Ücreti!
Çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınacağını ifade eden Bakan Yılmaz, “Çıraklık eğitimine giden öğrencilerimize asgari ücretin 3’te biri kadar staj ücreti vereceğiz ve bunun da üçte ikisini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Staja gidenin sağlık sigortasını yapacağız ve sosyal güvence kapsamına alacağız.” alacağız dedi.

Bakan Yılmaz’ın ifade ettiği çalışmalar gerçekleştiğinde çıraklık eğitimine devam eden öğrencilere asgari ücretin üçte biri kadar staj ücreti verilecek. Bu rakamın üçte ikisi devlet tarafından ödeneceği için öğrenci stajı işverene yük olmayacak. Ayrıca staja giden öğrencinin sağlık sigortası da yapılacak ve öğrenciler lise yıllarında pirim ödemeye başlamış olacak.

Özel Meslek Liseleri Teşvik Edilecek!

Organize sanayi bölgelerinde özel meslek lisesi açılmasını teşvik ettiklerini hatırlatan Bakan Yılmaz, bu yıldan itibaren sanayi bölgeleri dışında açılan özel meslek liselerine de destek verileceğini belirtti. Mevcut uygulamada özel meslek liselerine her bir öğrenci için okulun bulunduğu konum (organize sanayi içinde/dışında) ve öğrencinin eğitim aldığı mesleki alana göre teşvik/destek ödemesi yapılıyor.

“Meslek Odaları İsterse Meslek Okullarının Yönetimini Devredebiliriz”
Mesleki ve teknik eğitime sektör temsilcilerinin katılımını da sağlayacaklarını ifade eden Yılmaz, “İster sanayi ister ticaret odaları veya esnaf odaları, bizim meslek eğitimine ilişkin okullarımızdan birinin yönetimine katılmak isterse, hoş geldi sefa geldi. Yönetimi devralmak istiyorsa devretmeye hazır olduğumuzu da belirteyim.” diye konuştu.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.