Home / UZMANA SOR / Sınav Koçluğu / TM, TS ve DİL Sınavlarından Yapılan Yanlışlar MF Puanını Düşürür Mü?

TM, TS ve DİL Sınavlarından Yapılan Yanlışlar MF Puanını Düşürür Mü?

  • Soru:
    1) Ben öğrenci velisiyim. Çocuğum MF öğrencisi. Çocuğum MF dışında TM, TS ve Dil den de sınava girip bu soruları da cevaplarsa, bu bölüm dışından işaretlediği cevapların yanlışları MF puanını düşürür mü?
    2) Kıbrıs’da bir üniversite (özel yada devlet) bitirdiğinde, bu diploma ile Avrupa’da yüksek lisans’a kabul edilir mi? Yani Kıbrıs diploması Avrupa’da geçerli midir?
    Teşekkür eder sevgiler sunar cevaplarımı beklerim.
  • Soran: Mazlum B. / Denizli
  • YANIT: Mazlum Bey Merhaba,
1) MF Puan türleri YGS ile birlikte LYS1 Matematik ve LYS2 Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinden oluşmaktadır. LYS3 Edebiyat, Coğrafya ve LYS4 Tarih, Coğrafya, Felsefe testlerinin doğru veya yanlışlarının MF puanlarına hiçbir etkisi yoktur. Aynı şekilde DİL testinin doğru veya yanlışlarının MF puan türlerine hiçbir etkisi yoktur.

2) Avrupa ülkelerinde yükseköğretim ve yüksek lisans uygulamaları farklılık gösterebiliyor. Genellikle ücretli olarak yapılabiliyor. Bu konuda “Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı” kurumlarından detaylı bilgi almanızı öneririm.

Bununla birlikte bazı üniversitelerin diplomalarının Avrupa ülkelerinde kabul görmesini sağlayan Akrediteleri vardır. Avrupa ülkelerinde diploma geçerliliği sağlayan Akredite uygulamaları üniversitelerin belli programları için geçerli olabildiği gibi, bütün bölümlerini de kapsıyor. Kıbrıs üniversiteleri ücretli olduğu için isim vermemekle birlikte oradaki bazı üniversitelerin bir takım akredite belgelerinin olduğunu biliyorum. Akredite durumunu ve detaylarını tercih etmek istediğiniz üniversiteye sorarak bilgi alabilirsiniz.

Başarı dileklerimle asla vazgeçme 3 şeyden;
Sevmekten, Gülümsemekten ve de Hedeflerinden…
_________________________________________

Facebook Sayfamıza Üye Olmayı Unutmayın;

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

Uzmanlarımıza ÖSYS Sınav Sistemi (YGS-LYS), Verimli Çalışma, Stres, Meslekler, Kariyer ve Tercihlerle İlgili Konularda Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız…

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.