Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / Türkiye’de Türk-Japon Üniversitesi Kurulacak

Türkiye’de Türk-Japon Üniversitesi Kurulacak

Türkiye ile Japonya hükümetlerinin Türkiye’de Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (TJÜ) kurmasına ilişkin 2014 yılında imzaladıkları anlaşma onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Türkiye ve Japonya hükümetleri arasında yapılan anlaşmaya göre Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, devlet üniversitesi olarak kurulacak ve üniversitenin arazi, bina ve alt yapısı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından sağlanacak. Üniversitenin 11 kişilik yönetim konseyinde 6 üyeyi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 4 kişi ise Japonya Hükümeti atayacak.

Bina yapımında yardımcı olacak olan Japonya Hükümeti, laboratuvar malzemelerinin tedarik edilmesini de sağlayacak. Üniversitede Japon akademisyenler de bulunacağı gibi Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerine Japonya’da öğrenim görme fırsatı da sağlanacak. Başarılı öğrencilere Japonya’daki üniversitelerden de çift diploma ve/veya ortak diploma da verilebilecek.

Eğitim dili İngilizce olacak olan üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim verilecek. Öğrencilere müfredatla birlikte seçmeli Türkçe ve Japonca dil dersleri de verilecek.

Tuzla’da Mı Kurulacak
Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cafer Tayyar Sadıklar 2014 yılında gerçekleştirilen ve Türkiye Japonya diplomatik ilişkilerinin başlangıcının 90. yıl dönümü kapsamında düzenlenen “Türk-Japon Dostluk Gecesi”nde yakın zamanda Tuzla’da Türk-Japon Teknoloji Üniversitesinin kurulacağını söylemişti. Üniversitenin nerede kurulacağı yönünde henüz resmi bir açıklama yok.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.