Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / Üniversiteye Girişte Meslek Liseliye “Ek Puan” Verilecek!

Üniversiteye Girişte Meslek Liseliye “Ek Puan” Verilecek!

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK´larda Değişiklik Yapan Kanun ile meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırılarak yerine ek puan konuluyor. İşte detaylar…

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığını belirterek, “İki yıllık meslek yüksekokulunu tercih eden bir öğrencinin sınavda alacağı puana, kendi alanında YÖK´ün belirleyeceği bir katsayı ve ortaöğretim başarı puanının çarpımıyla ortaya çıkan puan eklenecek. “ dedi.

Okul Müdürleri İstedi!
Okul müdürlerinden gelen teklifler doğrultusunda meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanları ile ilgili ön lisans programlarına sınavsız geçişinin kaldırıldığını belirten Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, “Okul müdürleri, okul terk oranlarının yükseldiğini ve sınavsız bir üst öğrenime yerleşeceklerini bildikleri için öğrencilerin amaçsız olduğunu, derslerinde arzuladığı performansı ve okula devamı sağlayamadıklarını belirtiyorlardı.” dedi.

Alanıyla İlgili Tercih Yapan ‘Ek Puan’ Alacak

Geçen hafta 26 maddede mesleki eğitimi düzenleyen yasa tasarısının kabul edilerek TBMM´den geçtiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu hatırlatan Gülay, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile yapılan görüşmeler neticesinde iki yıllık meslek yüksekokulunu tercih eden bir öğrencinin sınavda alacağı puana, kendi alanında YÖK’ün belirleyeceği bir katsayı ve ortaöğretim başarı puanının çarpımıyla ortaya çıkan puanın ekleneceğini ifade etti.

Değişiklik 2017’de Uygulanacak!
Yapıan düzenlemenin daha adil bir uygulama olduğunu düşündüğünğ belirten Gülay, “Orta öğretimde daha çok çalışan bir çocuk, başarısından dolayı meslek yüksekokullara daha kolay yerleşecek. Düzenleme ile hem meslek liselerinde eğitim ve öğrenme kalitesi hem de meslek yüksekokullarından mezun olanların öğretim ve eğitim kalitesi artmış olacak.” dedi.

Meslek liseleri ve meslek yüksekokullarında daha nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve yetişen iş gücünün kendi alanında çalışmasını hedeflediklerini aktaran Gülay, düzenlemenin gelecek yıldan itibaren geçerli olacağını belirtti.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.