Home / HABERLER / Kariyer / YGS İle Girilen Öğretmenliklerin Puan Türü Değiştirildi

YGS İle Girilen Öğretmenliklerin Puan Türü Değiştirildi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanı ile yerleştirme yapılan öğretmenlikler artık Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puanı ile öğrenci alacak. Yeni yapılan düzenleme ile bütün öğretmenlikler LYS’ye aktarıldı. İşte daha önce YGS ile öğrenci alan öğretmenliklerin yeni puan türleri…

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sisteminde birinci aşama sınavı olan YGS ile öğrenci alan öğretmenliklerin ikinci aşama sınavı olan LYS’ye naklettiklerini açıkladı. YÖK tarafından yapılan bu değişiklikle YGS puan türleri ile öğrenci alan Özel Eğitim Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği gibi öğretmenlik programları da diğer öğretmenlik programları gibi LYS puan türleri ile öğrenci alacak.

Mesleki Eğitim Cazibesini Kaybediyor!
Bazı öğretmenlik programlarının YGS puan türü ile öğrenci alması bu öğretmenliklerle ilgili mesleki program uygulayan meslek lisesi öğrencilerinin alanları ile ilgili öğretmenliklere daha kolay yerleşmeleri için yapılıyordu ve alanları ile ilgili öğretmenlik tercihinde bulunan meslek lisesi adayları ek puan da alabiliyordu. Geçen yıl ek puan uygulamasını kaldıran YÖK, bu yıl da YGS ile öğrenci alan öğretmenlikleri LYS’ye kaydırma kararı aldı. Böylece mesleki eğitimi cazipleştiren bir avantaj daha kaldırılmış oldu.

İlahiyat Da YGS’den LYS’ye Geçti!
Örneğin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olmak için İlahiyat programını tercih eden İmam-Hatip Lisesi mezunları okudukları alanla ilgili olan bu programı (İlahiyat) tercih ettiklerinde ek puan alıyorlardı ve İlahiyat tercihinde bulunmak için müfredatı daha dar olan YGS’ye girmeleri yeterli oluyordu. Geçen yıl ek puan uygulamasını kaldıran YÖK, bu yıl da YGS4 puan türünden alan İlahiyat’ı LYS puan türüne aktardı.

YGS İle Öğrenci Alan Öğretmenliklerin Yeni Puan Türleri
YÖK Başkanı Saraç, YGS’den LYS’ye aktarılan öğretmenliklerin yeni LYS puan türlerinin YGS’deki test ağırlıklarına göre belirleneceğini söyledi. Buna göre daha önce YGS puan türü ile öğrenci alan öğretmenliklerin yeni LYS puan türleri şöyle; 

  • Daha önce YGS1 puan türü ile öğrenci alan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği yeni düzenleme ile artık MF1 puan türü ile öğrenci alacak.
  • Daha önce YGS2 puan türü ile öğrenci alan Kimya Öğretmenliği yeni düzenleme ile artık MF3 puan türü ile öğrenci alacak.
  • Daha önce YGS4 puan türü ile öğrenci alan İlahiyat/Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni yeni düzenleme ile artık TS1 puan türü ile öğrenci alacak.
  • Daha önce YGS4 puan türü ile öğrenci alan Özel Eğitim Öğretmenliği yeni düzenleme ile artık TS1 puan türü ile öğrenci alacak.
  • Daha önce YGS5 puan türü ile öğrenci alan Okul Öncesi Öğretmenliği yeni düzenleme ile artık TS1 puan türü ile öğrenci alacak.

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Ünivversite tarafından oluşturulmuş ve tüm hakları Univversite.com’a aittir. “www.univversite.com” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir link ile birlikte açıkça kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Aktif bağlantılı ve açıkça kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.