Home / HABERLER / Özel Haber / YGS Kaldırılacak Mı?

YGS Kaldırılacak Mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) kaldırılarak sınavsız Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) benzeri bir sistemle üniversiteye yerleştirme yapılacağına ilişkin haberlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ünivversite Haber Merkezi – Univversite.com

Birkaç gün önce bazı basın yayın organlarında üniversiteye giriş sisteminin değiştirileceği ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) ortaklaşa çalışma yürüttüğü belirtilerek yeni sistemde Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) kaldıralacağı ve üniversiteye sınavsız geçiş yapılacağı, iki yıllık ön lisans programları ile bazı dört yıllık lisans programlarına lise puanıyla yerleşebileceğine dair ifadeler yer almıştı. Bazi basın yayın organlarının iddialarına göre lisede de Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı benzeri merkezi sınav yapılmasına dayalı yeni sistemin 2018’de uygulanmaya başlanacağı iddiasına yer verilmişti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sisteminin değişeceğine ilişkin bu tür haberle ilgili açıklamalarda bulundu.

YGS Kalkmayacak!
Anadolu Ajansı Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, iddiaları net bir şekilde yalanlayarak sınavın kaldırılarak üniversiteye sınavsız geçiş yapılmasına ilişkin bir çalışma yürütülmediğini belirtti.

Saraç, konu ile ilgili “YÖK’ün gündeminde, yüksek öğretim sistemini şu an için değiştirmeye, sınavsız üniversite koridoru açmaya veyahut TEOG, lisede alınan notlarla üniversiteye yerleşmeye yönelik, herhangi bir çalışma yürütülmemektedir. Kesinlikle böyle bir husus ve iddia doğru değildir” ifadelerine yer verdi.

YÖK’ün Açıklamadığı Söylemlere İtibar Etmeyin!

Bazı basın yayın organlarında yer alan bu tür haberlerle ilgili tekzip de yayımlandığını hatırlatan YÖK Başkanı Saraç, “Ama insanı üzen husus şu, her sene, sınavlar yaklaştıkça aileleri ve çocukları huzursuz eden bu tür haberler çıkarılıyor, mesnetsiz. Bizim, kamuoyundan ricamız, bu giriş sistemiyle alakalı, Yükseköğretim Kurulunca açıklanmayan hiçbir karara, söyleme ve ifadeye itibar edilmemesidir.” ifadelerinde bulundu.

Saraç, “Yüz binlerce insanın sınava girdiği ve üniversiteye girmek istediği bir ortamda, ‘sınavsız geçiş’i dillendirmeniz ne kadar rasyonel? Kaldı ki biliyorsunuz, geçenlerde meslek yüksekokullarına bile sınavsız geçiş kaldırıldı. O bağlamda, felsefi bakış açışı ile bu örtüşmüyor. Bu yönde herhangi bir çalışma yok. Ailelerimiz müsterih olsun.” bilgisini aktardı.

Kaynak: Univversite.com

Ünivversite tarafından oluşturulan bu içerik “Univversite.com” biçiminde kaynak gösterilerek yayınlanabilir.”

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.