Home / HABERLER / Özel Haber / YGS Nedir?

YGS Nedir?

YGS nedir? Ne işe yarar? Nerelerde Kullanılır?

Ünivversite İçerik Geliştirme Merkezi – Univversite.com

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Türkiye’de uygulanan 2 aşamalı üniversiteye giriş sınavlarından birincisidir. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan YGS, yılda bir kez uygulanır ve sonuçları uygulandığı yıl için geçerlidir.

Teorikte zorunlu olmayan YGS, yükseköğretim yani üniversite eğitimi almak isteyen herkesin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır. Bir yönüyle pratikte girilmesi zorunlu bir sınavdır.

YGS başvuruları her yılın Ocak ayının ilk veya ikinci haftasında başlar ve genellikle 14-15 gün devam eder. Bu dönemde YGS başvurusu yapmayan üniversite adayları, tercih döneminde üniversite tercihinde bulunamaz. Yani başvuru süresini kaçıran aday o yıl öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminin dışında kalır. Fakat bir sonraki yıl başvuru dönemini kaçırmadığı takdirde sonraki yıl öğrenci seçme ve yerleştirme sistemine dahil olur.

Mart ayı içerisinde yapılan YGS için herhangi bir sınırlama yoktur. Yani her lise mezunu ve son sınıf öğrencisi isterse her yıl bu sınava girebilir. Her yıl veya birden fazla YGS’ye giren aday, tercih döneminde o yılın YGS puanlarından yararlanabilir.

Kaynak: Univversite.com

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.
© Bu içerik Univversite.com tarafından orjinal olarak hazırlanmıştır ve her hakkı saklıdır. Ancak “Univversite.com” şeklinde kaynak gösterilerek ve mutlaka “Univversite.com“a aktif link (bağlantı) verilmek suretiyle yayınlanabilir. Açıkça ve Aktif bağlantı/link verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.
Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, yayın tarihindeki en güncel resmi kaynaklar da incelenerek hazırlanmıştır. İçerikteki bilgiler ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir. Yanlış anlamalardan kaynaklanabilecek olumsuzluklardan ötürü Univversite.com sorumlu tutulamaz.

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.