Home / EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ / YGS’ye Girmek Zorunlu Mudur?

YGS’ye Girmek Zorunlu Mudur?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmek zorunlu mudur? Hangi durumlarda YGS’ye girmeden üniversite tercihi yapılabilir?

Ünivversite İçerik Geliştirme Merkezi – Univversite.com

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirme ile özel veya devlet üniversitelerinin herhangi bir yükseköğretim programına (bölüme) yerleşmek isteyen bütün adayların YGS’ye girmesi zorunludur,

Üniversitelerin yetenek sınavı ile öğrenci aldığı beden eğitimi, resim, müzik gibi bölümlerde okumak isteyenler de üniversitelerin yetenek sınavlarına başvuru yapabilmek için YGS’ye girmek zorundadır.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim (Meslek Lisesi) kurumlarından mezun, beklemeli veya son sınıfta olan öğrencilerden sadece okudukları mesleki alanla ilişkilendirilmiş önlisans (2 yıllık yükseköğretim programları) ve Açıköğretim önlisans programlarına Sınavsız Geçiş hakkından yararlanacak olanların YGS’ye girmelerine gerek yoktur. Bu adaylar YGS başvurusu sırasında “Sadece sınavsız geçiş”ten yararlanacaklarını bildirerek tercih döneminde sınavsız geçiş yapabilecekleri programlardan tercihte bulunurlar. Fakat sınavsız geçiş ile birlikte diğer lisans programları veya alanları dışındaki ön lisans programlarını tercih etmek isteyen adayların da YGS’ye girmesi zorunludur.

Yurtdışındaki üniversitelerin bazıları öğrenci kabulünde merkezi sınav sonuç belgesi isteyebilmektedir. Bu nedenle üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyenlerin de YGS’ye girmesinde yarar vardır.

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

“Erkek adama lise de yeter, üniversiteler sizin olsun”, “ne yapacam üniversiteyi, bulurum bir zengin koca olur biter” veya “ben üniversite de okusam benden adam olmaz!” ya da “benim içim temiz, üniversiteye gerek yok”, “şimdiye kadar okudum da ne oldu”,

“hayat bana atılmadan ben hayata atılacam”, “üniversite bana gelsin ben niye ayağına gidecem”, “hayat okulunu okuduk yetmez mi”, “bana üniversite müniversite lazım değil” vs. diyenler ile Koca eli üniversitesine gitmek isteyenlerin YGS’ye girmeleri zorunlu değilse de önerimiz; bu şekilde düşünenlerin de düşüncelerini tekrar gözden geçirip YGS’ye girmeleridir 🙂

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Univversite.com tarafından orjinal olarak hazırlanmıştır ve her hakkı saklıdır. Ancak “Univversite.com” şeklinde kaynak gösterilerek ve mutlaka “Univversite.com“a aktif link (bağlantı) verilmek suretiyle yayınlanabilir. Açıkça ve Aktif bağlantı/link verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.
Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, yayın tarihindeki en güncel resmi kaynaklar da incelenerek hazırlanmıştır. İçerikteki bilgiler ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir. Yanlış anlamalardan kaynaklanabilecek olumsuzluklardan ötürü Univversite.com sorumlu tutulamaz.

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.