Home / HABERLER / Kariyer / YÖK Başkanı Saraç’tan Pedagojik Formasyon Açıklaması

YÖK Başkanı Saraç’tan Pedagojik Formasyon Açıklaması

Eğitim editörlerine açıklamalarda bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, fen-edebiyat mezunlarının öğretmen olabilmek için üniversitelerden aldığı pedagojik formasyon hakkında açıklamalarda bulundu.

Ünivversite İçerik Geliştirme Merkezi – Univversite.com

Bakan Yardımcısı Erdem, Niteliksiz Formasyon Programları Kapatılmalı Demişti
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Öğretmen Yetiştirmede Değişim ve Dönüşümler Ulusal Çalıştayı”nda konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, eğitim fakülteleri dışındaki bölümlerden mezun olup formasyon alınmasıyla ilgili konunun üniversitelerin altyapısını aştığını, açılan pedagojik formasyon programlarının haksız ticari kazanç kapısına dönüştüğünü ve kalitenin düştüğüne ilişkin şikayetler aldıklarını ifade etmişti. Bakan Yardımcısı Erdem, YÖK’ün, eğitim fakültelerinde niteliksiz şekilde yürütülen formasyon programlarını sonlandırması gerektiğini belirterek, “aksi takdirde 600 bin öğretmen adayı yanında her yıl yaklaşık 100 bin formasyon belgesi elinde olan üniversite muzunu bu kitleye katılmış olacak.” demişti.

YÖK Başkanı Saraç, Kontenjanları Sınırladık Ama…
Pedagojik formasyonla ilgili bir açıklama da YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan geldi. Saraç, “Pedagojik formasyonla öğretmenlik yolunu ve kontenjanları MEB’in talebi üzerine arttırdık. Daha sonra kontenjan getirerek sınırlamak istedik. Ama çok tepki oldu. Formasyon bir sertifika programıdır. YÖK sertifika programlarına karışmamalı.

Eğer MEB belli alanların yanındaki ‘öğretmenlik yapabilirler’ ifadesini kaldırırsa o zaman her isteyen öğretmen olamaz. Bütün bunları hayat boyu öğrenme çerçevesinde değerlendiriyoruz. Öğretmen niteliğini yükseltme konusunda MEB’le eşgüdümle çalışacağız. Öğretmenlik için tezli yüksek lisans da bu yollardan biri. Ben kişisel olarak eğitim fakültesine girişte sınavın yanı sıra adayın diksiyon, sunum, iletişim yeteneği, psikolojik değerlendirmenin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Ama bunların bilimsel, denetlenebilir ve ölçülebilir olması gerekiyor” dedi.

Kaynak: Univversite.com

Pedagojik Formasyon, YÖK ve Üniversiteler Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.