Home / SINAVLAR / LYS Rehberi / YÖK Nedir?

YÖK Nedir?

YÖK nedir? Ne işe yarar? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir? ÖSYS, ÖSYM, YGS, LYS ve üniversite adayları ile ne ilgisi vardır?

Ünivversite İçerik Geliştirme Merkezi – Univversite.com

YÖK, Yükseköğretim Kurulu’nun kısa adıdır. 

 Türkiye Cumhuriyeti’nin 1982 Anayasası ile kurulan YÖK, Türkiye’deki yükseköğretimden, diğer bir ifade ile üniversite eğitimlerinden sorumlu özerk bir kuruldur. Bu yönüyle Vakıf ve Devlet üniversiteleri dahil bütün yükseköğretim kurumları bu kurula bağlıdır. Üniversiteler ve bağlı birimlerin denetim ve gözetimini de YÖK yürütür.

Üniversitelerin açacağı bölümleri, kontenjanlarını, üniversitelerden gelen istek ve teklifler sonrasında YÖK karara bağlar. Üniversiteye giriş ve yerleştirme sistemini de YÖK belirler.

YÖK, ÖSYS, ÖSYM kavramları genellikle birbirine karıştırılır ve ne ifade ettikleri tam olarak bilinmez. Hatta üniversite adayları YGS ve LYS sınavını bilir fakat YÖK, ÖSYM ve ÖSYS’nin bunlarla ilişkisini çoğu zaman gözden kaçırır. Ve bu kavlar üniversite adaylarının kafasını karıştırır. Bu kavramları birbirine karıştırmadan özetle şöyle ifade edebiliriz;

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bütün yükseköğretim kurumlarından sorumlu üst kuruldur. Üniversitelerin bölüm, kontenjan gibi durumlarını ve üniversiteye giriş sistemin belirler.

YGS-LYS Hakkındaki Gelişmelerden Daha Hızlı Haberdar Olmak İçin Sağdaki “Beğen” Butonuna Tıklayarak Facebook Sayfamıza Üye Olun.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YÖK’ün belirlediği kararlar doğrultusunda üniversitelere yerleştirilecek öğrencilerin belirlenmesi için ölçme sınavlarını yapan (YGS ve LYS), değerlendiren ve yerleştirme süreçlerini yürüten kurumdur. ÖSYM, sadece üniversite öğrencilerinin seçme ve yerleştirme sürecini değil, devlet memurlarının seçilmesi yerleştirilmesi, yabancı dil seviye tespit sınavı, tıp doktoru ve diş hekimlerinin uzmanlık sınavları gibi Türkiye’de ölçme ve yerleştirme amacı ile yapılan bütün sınavları yaparak yerleştirme sürecini yürütür

ÖSYM tarafından yürütülen yükseköğretime yani üniversitelere öğrenci seçme ve yerleştirme sürecine de genel olarak “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denir. YGS ve LYS bu sistem içerisinde yapılan sınavlardır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), üniversite adaylarının başvurularının alınması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) yapılması, Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) yapılması, yükseköğretim yani üniversite tercihlerinin alınması ve yükseköğretime yani üniversitelere yerleştirmelerin yapılması, boş kalan kontenjanlar için Ek Yerleştirme yapılması gibi konuların tamamını kapsar.

YÖK hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız…

Kaynak: Univversite.com

© Bu içerik Univversite.com tarafından orjinal olarak hazırlanmıştır ve her hakkı saklıdır. Ancak “Univversite.com” şeklinde kaynak gösterilerek ve mutlaka “Univversite.com“a aktif link (bağlantı) verilmek suretiyle yayınlanabilir. Açıkça ve Aktif bağlantı/link verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.
Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, yayın tarihindeki en güncel resmi kaynaklar da incelenerek hazırlanmıştır. İçerikteki bilgiler ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir. Yanlış anlamalardan kaynaklanabilecek olumsuzluklardan ötürü Univversite.com sorumlu tutulamaz.

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.