Home / MESLEKLER / Meslekler Rehberi / Lisans Programları / Yunan Dili ve Edebiyatı Mezunları Nerelerde Çalışır?

Yunan Dili ve Edebiyatı Mezunları Nerelerde Çalışır?

Üniversitelerin Yunan Dili ve Edebiyatı bölümlerinin tanımı nedir. Mezunlar hangi unvanı alır? Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar? Yunan Dili ve Edebiyatı nerelerde çalışır? İşte detaylar…

Kısaca
Yunan Dili ve Edebiyatı Programı; Eski Helen kültür ve uygarlığının kavranıp özümsenmesini sağlayarak, verilen klâsik eğitim formasyonuyla topluma; çağdaş, düşünen, akılcı ve hümanist görüşlü bireyler kazandırmayı amaçlar.

Yunan Dili ve Edebiyatı Programının Taban Puan ve Taban Başarı Sırası Bilgilerine Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız…

Kişisel Özellikler

Yunan dili ve edebiyatı programında okumak isteyenlerin dil öğrenmeye yatkınlığı ve edebiyata ilgisi olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Dört yıllık lisans eğitim süresince Eski Helen Dili Alfabesinden başlayarak tüm gramer kuralları öğretilmekte, bu bilgiler metin dersleriyle pekiştirilmektedir. Bu derslerin yanında, tüm lisans eğitimini kapsayacak şekilde edebiyat ve kültür dersleri verilmektedir. Edebiyat derslerinde, Homeros Çağı?ndan Bizans Çağı?nın sonuna kadar, Eski Helen Edebiyatındaki bütün edebî türler sistematik bir şekilde okutulmaktadır. Edebiyat derslerine paralel olarak yapılan kültür tarihi derslerinde ise, devlet yapısı (yönetim organizasyonu), ordu, din, bilim, eğitim ve spor gibi konular ele alınmaktadır. Eğitim programında, bunların dışında Yunan Filolojisi?ne Giriş, Yunan Paleografyasına Giriş, Yunan Epigrafyasına Giriş ve İlkçağ Felsefesi gibi, eski Helen Dili ve Edebiyatı formasyonunun kazandırılmasına yönelik gerekli dersler de bulunmaktadır. Öğrencilerin Klâsik eğitim formasyonları Lâtin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı?ndan alınan derslerle tamamlanmaktadır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Programın mezunları ‘Filolog’ ünvanı alırlar.

Çalışma Sahaları

Mezunlar, genellikle Mütercim-Tercümanlık ve Turist Rehberliği yaparlar. Yunanca okutmanı olarak da değişik kurumlarda Yunanca ders verme hakkına sahiptirler. Ayrıca Dışişleri, Başbakanlık, Genel Kurmay Başkanlığı gibi devlet birimlerinde ve Yunanistan ile ticaret yapan şirketlerde görev alabilmektedirler. Mezunlar, ileri seviyede eğitim aldıkları taktirde, akademisyen, araştırmacı olarak çalışabilirler.

Kaynak: UTM

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.