Home / MESLEKLER / Meslekler Rehberi / Lisans Programları / Zaza Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

Zaza Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitelerin Zaza Dili ve Edebiyatı bölümlerinin tanımı nedir. Mezunlar hangi unvanı alır? Zaza Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar? Zaza Dili ve Edebiyatı mezunları nerelerde çalışır? İşte detaylar…

Zazaca, kürtçe dil olarak geniş bir coğrafyada kullanılmakta olup bu dilde yazıp okuyan insanlara olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Lisans düzeyinde eğitim öğrenciler pedagojik formasyon aldıklarında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilir.

Zaza Dili ve Edebiyatı Programı Taban Puanları ve Başarı Sırası Bilgilerine Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız…

Bunun dışında mahkemelerde resmi tercüman olabilecekleri gibi, üniversiteler, TV Kanalları, özel şirketler, dil kursları ve tercüme büroları gibi kamusal ve özel alanlarda rahat bir şekilde iş imkânına sahip olabileceklerdir.

Zazaca, UNESCO tarafından koruma altına alınmış olup, yakın bir gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan diller arasında yer almaktadır.

Geniş bir halk kitlesi tarafından konuşulan Zazaca, Mezopotamya bölgesinin en eski dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hedef Zazacayı akıcı bir şeklide konuşup yazabilen, Zaza dili edebiyatına vâkıf, klasik ve modern eserler hakkında araştırmalar yapabilecek derecede bilgili öğrenciler yetiştirmektir.

Hangi Dersler Var?

Gramer dersleri başta olmak üzere, eski edebiyat, halk edebiyat ve modern edebiyat ile ilgili dersler ağırlık kazanmaktadır.

Aynı zamanda çeviri, yazılı ve sözlü anlatım, disiplinler arası derslerde (Farsça, Osmanlıca gibi) uyum sağlamak adına farklı dersler okutulmaktadır.

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.