Home / MESLEKLER / Meslekler Rehberi / Lisans Programları / Zihin Engelliler Öğretmenliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

Zihin Engelliler Öğretmenliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

Üniversitelerin Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümlerinin tanımı nedir. Mezunlar hangi unvanı alır? Zihin Engelliler Öğretmenliği mezunları ne iş yapar? Zihin Engelliler Öğretmenliği mezunları nerelerde çalışır? İşte detaylar…

Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümü 2016 yılında “Özel Eğitim Öğretmenliği”ne dönüştürülmüştür.

Özel Eğitim Öğretmenliği (Zihin Engelliler Öğretmenliği) Taban Puanı ve Taban Başarı Sırası Bilgilerine Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız…

Kısaca Özel Eğitim Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenliği Programının amacı, zihin engelli bireylere bireysel ya da grup eğitimi verebilecek, özel eğitim ve ilgili hizmetlerin planlanması, yürütülmesi ve izlenmesinde görev alabilecek özel eğitim öğretmenlerini yetiştirmektir.

Kişisel Özellikler
Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okumak isteyenlerin; insanları tanımak ve onların sorunlarıyla ilgilenmek isteyen, iletişim becerilerini geliştirebilecek, insan haklarına duyarlı, insanların değişme ve gelişme gücüne sahip olduklarına inanan, yaşadığı çevreye duyarlı kişiler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Bu programda; Özel Eğitim, Bilgisayar, Psikolojiye Giriş, Eğitim Bilimine Giriş, Zihin Engelliler Eğitimi, Sağlık Bilgisi ve İlkyardım, Bireysel Farklar ve Psikoloji Yaklaşımları, Eğitim Psikolojisi, Engellilere Yönelik Tutumların Değiştirilmesi, Erken Çocuklukta Özel Eğitim, Uygulamalı Davranış Analizi, Eğitsel-Davranışsal Ölçme Değerlendirme, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Zihin Engellilere Beceri Kavram Öğretimi, Zihin Engellilere Matematik Öğretimi, Zihin Engellilere Resim-iş Öğretimi, Zihin Engellilere İletişim Becerilerinin Kazandırılması, Sınıf Yönetimi gibi dersler okutulmaktadır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Mezunlar ‘Özel Eğitim Öğretmeni’ unvanı alırlar.

Çalışma Sahaları

Programı bitiren öğretmen adayları başta Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan zihin engelli bireylere hizmet veren okul ve merkezlerde, yine Bakanlığa bağlı özel eğitim okul ve kurumlarında görev alabilmektedirler. Ülkemizdeki özel eğitim hizmetlerinin yoğunluğu, beraberinde bu alanda yetiştirilmiş özel eğitim öğretmenlerine olan talebi de artırmaktadır.

Kaynak: UTM

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.