Home / MESLEKLER / Meslekler Rehberi / Lisans Programları / Zootekni Mezunları Ne Yapar?

Zootekni Mezunları Ne Yapar?

Üniversitelerin Zootekni bölümlerinin tanımı nedir. Mezunlar hangi unvanı alır? Zootekni mezunları ne iş yapar? Zootekni mezunları nerelerde çalışır? İşte detaylar…

Kısaca
Zootekni Programı; ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretimi, ekonomik verimliliklerinin geliştirilmesi, bu bağlamda hayvan ürünleri üretmek üzere evcil hayvanların yetiştirilmesi, çoğaltılması, bakımı, beslenmesi ve ıslahı konuları ile uğraşan insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır.

Zootekni Taban Puan ve Başarı Sıralarına Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız…

Kişisel Özellikler

Zootekni Programında okumak isteyenlerin; genel akademik yeteneğe sahip, doğayı seven, hayvanlarla uğraşmaktan hoşlanan, gözlem yeteneği yüksek, temel bilimlere özellikle biyoloji ve kimyaya yatkın, zoolojiye bilimsel merakı olan, sabırlı, araştırmacı ve estetik anlayışı yüksek olan kimseler olmaları gerekmektedir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; evrim ve evciltme, hayvan ekolojisi, üreme biyolojisi, büyüme ve gelişme fizyolojisi, genel mikrobiyoloji, türler ve ırklar, yemler, genetik, küçük büyük ve kanatlı hayvan yetiştirme, meteoroloji, hayvan sağlığı, hayvan ıslahı ve hayvansal ürünler derslerinden oluşan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Unvanlar
Zootekni Programını tamamlayanlara “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir.

Çalışma Sahaları

Zootekni Bölümü dört yıllık eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler Zooteknist Ziraat Mühendisi unvanı ile mezun olurlar. Mezunlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda, Tarımsal Araştırma Kurumlarında, Tarımsal Kooperatiflerde, Ziraat Bankası ve Belediyeler yanı sıra tarımsal üretim, ithalat ve ihracat işleri ile uğraşan özel kuruluşlarda çalışma imkânına sahiptir. Ayrıca mezunlar tavukçuluk, süt ve besi sığırcılığı işletmelerinde, yem fabrikalarında, özel yem analiz laboratuvarlarında, yem katkı maddeleri pazarlayan yerli ve yabancı özel firmalarda çalışabilmektedir. Diğer yandan zooteknistler özel çiftlik kurarak kendi çiftliklerini de başarı ile yönetmektedirler. Bu sahada akademik ilerleme sağlamak isteyen mezunlar değişik üniversitelerin ilgili bölümlerinde lisans üstü eğitime yönelmekte ve başarılı olanlar akademik kadrolara da geçebilmektedir

Kaynaklar: UTM, Wikipedia

 

Ama Sayfayı Paylaşmadınız 🙁

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ama Sayfayı Paylaşmadınız :(

Lütfen Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşın :)
.